Menu
Biblioteka
„Myślę, że wiersze są odtrutką,
bronią przed nieczystością tego świata,
złością, demoralizacją, polityką.
Poezja to po prostu inny świat,
świat innych wartości.”  
                                 
Ks. Jan Twardowski

Serdecznie witamy

na stronie internetowej naszej biblioteki

Filia w Tarnowcu
33-112 Tarnowiec
ul. Tarnowska 79
tel. 014 6795 144
e-mail:
gbpgtft@neostrada.pl
bibliotekarz: Jolanta Wajdowicz
Gminna Biblioteka Publiczna
Gminy Tarnów
im. Ks. Jana Twardowskiego
33-113 Zgłobice, ul. Zgłobicka 7
e-mail:
gbpgt@neostrada.pl
tel/fax 0 14 674 30 14
kierownik: Adam Ryba
bibliotekarze: Jolanta Markowicz i Andrzej Rój
Filia w Woli Rzędzińskiej
 33-150 Wola Rzędzińska 154
 tel. 014 6792 267

 e-mail: gbpgtwr@neostrada.pl
bibliotekarz: Barbara Kozioł

AKTUALNOŚCI


We wtorek, 11 maja bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej świętowali Dzień Bibliotekarza.

Tradycyjne spotkanie z tej okazji zostało zorganizowane w filii biblioteki w Tarnowcu. Wójt Grzegorz Kozioł, dziękując bibliotekarzom za popularyzowanie czytelnictwa w gminie, zwrócił uwagę na szczególną rolę tego zawodu zwłaszcza teraz, w czasach coraz powszechniejszej mody na czerpanie nie zawsze rzetelnej wiedzy i informacji z internetu. Wszyscy pracownicy biblioteki otrzymali od wójta nagrody.

Kierownik biblioteki Adam Ryba przede wszystkim nie krył rozczarowania coraz niższym dofinansowaniem z budżetu państwa na zakup nowości wydawniczych i nie szczędził krytycznych uwag pod adresem projektu ustawy zezwalajšcej na łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury - Gdyby nie samorządy, gdyby nie było odpowiednio wysokich dotacji ze strony władz lokalnych, po wielu bibliotekach pozostałaby tylko pustynia. Na szczęście, brak spójnych rozwiązań ogólnokrajowych w zakresie bibliotekarstwa, skutecznie równoważą działania władz samorządowych. Dzięki takim gospodarzom łatwo można się przekonać, że ci, którzy jeszcze nie tak dawno wieszczyli rychły upadek bibliotek, wcale nie mieli racji - podkreślał.

Gmina Biblioteka Publiczna Gminy Tarnów z siedzibą w Zgłobicach ma dwie placówki filialne - w Tarnowcu i Woli Rzędzińskiej. Ma przeszło pięćdziesiąt pięć tysięcy woluminów i około dwaipół tysiąca czytelników, którzy w ubiegłym roku wypożyczyli około czterdzieści tysięcy książek i czasopism. Ponadto, jak wynika z publikowanych przez Dział Terenowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie informacji, jest ona w ścisłej czołówce bibliotek powiatu tarnowskiego pod względem komputeryzacji. Gminna Biblioteka ma dziewiętnaście komputerów, z czego dwanaście udostępnia czytelnikom, a ponadto ponad sześdziesiąt procent książek zostało już wprowadzonych do systemu komputerowego MAK.

 

 

Biblioteka w Woli Rzędzińskiej już po remoncie!

 Zakończył się generalny remont budynku naszej Filii w Woli Rzędzińskiej. Inwestycję rozpoczęto od wymiany krokwi oraz pokrycia dachu. Następnie budynek osuszono, elewację pokryto styropianem i otynkowano. Istotną zmianą było także wykonanie nowego ogrodzenia. Całości dopełnił piękny ogródek i nowe tablice informacyjne.

Biblioteka poleca nowości:

  Czerwone Gardło
to pierwsza część „Trylogii z Oslo”. Ekscytujący thriller, w którym akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – współcześnie i w czasie II wojny światowej. Bohaterem powieści jest norweski policjant, który prowadzi śledztwo w sprawie przemytu do Norwegii bardzo rzadkiej broni – specjalnego karabinu snajperskiego. Dochodzenie zaprowadza policjanta w krąg neonazistów i wydarzeń z przeszłości.Szpiedzy, agenci, żołnierze
to zbiór dokumentalnych opowieści o tajnych operacjach prowadzonych w czasie II wojny światowej. Autor przybliża czytelnikowi między innymi: ważniejsze operacje komandosów brytyjskich, kulisy szkolenia radzieckiej partyzantki i alianckie działania maskujące poprzedzające lądowanie w Normandii. W opracowaniu nie brak także polskich wątków. W kolejnych rozdziałach możemy poznać okoliczności śmierci generała Sikorskiego i prześledzić kulisy zdobycia części rakiety V1 i V2. Książkę polecamy wszystkim pasjonatom dziejów najnowszych a szczególnie zainteresowanym II wojną światową.Mowa ciała
Z tej książki dowiesz się miedzy innymi: jak poprzez odpowiedni uścisk dłoni przejąć kontrolę nad sytuacją, jakie grupy gestów zdradzają kłamcę, co dają do zrozumienia- papieros, filiżanka kawy, okulary i makijaż oraz jak świadomie wpłynąć na zachowanie swojego rozmówcy i zmienić jego nastawienie.
Mowa ciała to przystępnie i humorystycznie napisany podręcznik, w którym autorzy dzielą się informacjami na temat odczytywania sygnałów wysyłanych za pośrednictwem gestów i zachowania i ich świadomego wykorzystywania w różnych okolicznościach.Rok nie wyrok
Znany korespondent Radia ZET Piotr Milewski zatrzymany przypadkowo podczas policyjnej obławy na nowojorskich handlarzy narkotyków, za namową obrońcy zrzeka się prawa do procesu i ... zostaje skazany na rok przymusowego odwyku w towarzystwie kryminalistów, Czarnych i Latynosów. Dzięki temu powstała ta niezwykła książka o ludziach, którzy co prawda mieszkają w Ameryce, ale już dawno przestali wierzyć w spełnienie swojego „amerykańskiego snu”.

Zapraszamy do korzystania z katalogu on line zbiorów zgłobickiej biblioteki

Po wielu latach żmudnej i mozolnej pracy, którą rozpoczęliśmy w 1999 roku udało się udostępnić naszym czytelnikom katalog on line. W chwili obecnej baza katalogowa GBP GT rejestruje księgozbiór z lat 1982-2007. Katalog jeszcze nie jest kompletny ale znajduje się w nim najważniejsza część naszych zbiorów i jest systematycznie uzupełniany.
Dzięki wprowadzeniu do pamięci komputera zbiorów bibliotecznych otwierają się przed czytelnikami nowe możliwości. Katalog on line umożliwia sprawdzenie - bez wychodzenia z domu - czy w naszych zbiorach znajduje się pozycja, której aktualnie szukamy 

BAZA KATALOGOWA JEST JUŻ DOSTĘPNA – ZAPRASZAMY
http://www.wbp.krakow.pl/cgi-bin/makwww4/makwww.exe?BM=25&JE=P
http://fidkar.wbp.krakow.pl/fidkar/teren.html

 

Mamy komplet “Utworów zebranych” ks. Jana Twardowskiego w Gminnej Bibliotece w Zgłobicach

 

Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Tarnów, która od niedawna nosi imię Księdza Jana Twardowskiego stara się usilnie zgromadzić możliwie najbardziej kompletny zbiór dzieł swojego Patrona. Sprawą ambicji i – jak się okazało – niemałym wyzwaniem stała się próba skompletowania 12 tomów „Utworów zebranych”, wydanych przed kilku laty w stosunkowo niewielkim nakładzie przez jedno z krakowskich wydawnictw. Nie bez trudności udało nam się zdobyć jedenaście tomów ale ostatni tom 12, zawierający felietony i anegdoty – mimo zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań – wydawał się nie do zdobycia. Tymczasem okazało się, że nasz nowy Patron już czuwa nad nami. Z pomocą przyszedł nam Ksiądz wikariusz Tomasz Gołąbek z Parafii w Zgłobicach, który wspaniałomyślnie – dekompletując swój prymicyjny prezent – podarował brakujący tom Bibliotece. Dzięki temu wielkodusznemu gestowi Biblioteka może pochwalić się kompletem dzieł swojego Patrona.
Pragnę tą drogą raz jeszcze wyrazić głęboką wdzięczność Księdzu Tomaszowi i serdecznie podziękować w imieniu bibliotekarzy i czytelników Biblioteki w Zgłobicach.

 

Drodzy czytelnicy !!!

 

Wakacje to najlepszy czas na uporządkowanie swojej domowej biblioteki i zwrot zaległych książek. Sprawdź czy nie zawieruszyły się pomiędzy Twoimi zbiorami jakieś książki z naszej biblioteki i zwróć je jak najprędzej! Może następny czytelnik już na nie czeka.

 

Wakacje w Bibliotece

 

Gminna biblioteka w Zgłobicach, filia w Tarnowcu i filia w Woli Rzędzińskiej
z a p r a s z a j ą
mieszkańców gminy oraz turystów goszczących w naszej gminie do spędzenia wolnych wakacyjnych chwil w naszych bibliotekach

· biblioteki będą czynne przez całe wakacje
· do 50 groszy za 1 godzinę zostanie zmniejszona opłata za korzystanie z Internetu
· bibliotekarze będą czekać na osoby zalegające ze zwrotem wypożyczonych książek bez pobierania opłat za przekroczenie terminu zwrotu

 

Uroczystość nadania imienia GBPGT

 

9 maja 2007 r. odbyła się uroczystość nadania imienia Ks. Jana Twardowskiego Gminnej Bibliotece Publicznej Gminy Tarnów i poświęcenia tablicy pamiątkowej.
Odsłonięcia tablicy dokonał Wójt Gminy Tarnów mgr Grzegorz Kozioł a poświęcił Ksiądz Proboszcz Parafii p.w. św. Alberta Chmielowskiego

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Od 7 do 13 maja br. obchodzony będzie w całej Polsce TYDZIEŃ BIBLIOTEK pod hasłem
„ Biblioteka mojego wieku”
 

* W ramach tego TYGODNIA  w Gminie Tarnów odbędzie się cykl spotkań dla gimnazjalistów z wybitnym historykiem literatury, krytykiem i przyjacielem Księdza Jana Twardowskiego – Waldemarem Smaszczem .

* Dla internautów Biblioteka szykuje niespodziankę -  w dniach od 7 do 13 maja będą mogli bezpłatnie korzystać z czytelni internetowych  Zgłobic, Woli Rzędzińskiej  i Tarnowca

 

 

odwiedzin: